Akcja Katolicka

"Przygotowania do założenia Akcji Katolickiej w Diecezji Płockiej rozpoczęły się jeszcze przed powołaniem jej naczelnych struktur na poziomie ogólnopolskim, pod koniec 1929 roku.

Pod przewodnictwem abpa A. J. Nowowiejskiego 24 kwietnia 1930 roku odbyło się zebranie kierowników diecezjalnych stowarzyszeń religijnych i społecznych w celu uzgodnienia systematycznej działalności komisarzy diecezjalnych stowarzyszeń z Akcją Katolicką i sekretarzami generalnymi.

Arcybiskup Nowowiejski, jako jeden z pierwszych w kraju Ordynariuszy, dekretem z 12 grudnia 1930 roku powołał Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Płocku. Zadaniem Instytutu było kierowanie Akcją Katolicką w Diecezji zgodnie ze statutem konstytucyjnym Akcji Katolickiej w Polsce. W swej wewnętrznej działalności Instytut rządził się odpowiednim regulaminem. Dla potrzeb Instytutu abp Nowowiejski nabył w 1930 roku dom przy ul. Mostowej."

/źródło: strona internetowa duszpasterskiplock.pl/akcja-katolicka/

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem wiernych realizujących wspólnie misję Kościoła we współczesnym świecie. Patronem Akcji Katolickiej w Polsce został ustanowiony św. Wojciech, zaś patronem AKDP jest błogosławiony Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski. Świętem Patronalnym jest uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Koło Parafialne Akcji Katolickiej w Grudusku powstało w 1996r i działa do dziś. Do inicjatyw działalności PKAK należy:

• aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła
  • pomoc w przygotowaniach uroczystości parafialnych
  • czuwanie przy Grobie Pańskim i  aktywny  udział w Drodze Krzyżowej ulicami Gruduska
  • włączanie się w dzieła pomocy Caritas
  • podejmowanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
  • modlitwy za kapłanów
  • organizacja spotkań opłatkowych
  • wspieranie inicjatyw służących odnowie życia religijnego w parafii.

Prezesem Gruduskiego Koła Akcji Katolickiej jest p. Bożena Amenda, jej zastępcą jest p. Elżbieta Kimona, zaś skarbnikiem p. Kazimierz Świątecki. W obecnym czasie do PKAK należy ok. 20 członków.