W Kościele katolickim okres Wielkiego Postu to czas przygotowania na obchody najważniejszej uroczystości dla chrześcijan, czyli Wielkiej Nocy, inaczej Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.  Rozpoczyna go dzień ścisłego postu , czyli Środa Popielcowa. Atmosfera tego okresu staje się wyciszona, podporządkowana pokutnemu charakterowi tego czasu, wypełniona postem, modlitwą i jałmużną - podstawowymi działaniami człowieka, oznaczającymi nawrócenie i pokorę.

Wielki Post trwa 40 dni (bez wliczania niedziel), co w Biblii ma znaczenie symboliczne. Tyle dni Jezus Chrystus pościł na pustyni. Tyle samo czasu trwał potop mający oczyścić Ziemię z grzechów i przez taki czas Mojżesz przebywał na górze Synaj (Horeb), by otrzymać od Boga Dekalog.

Istnieją dwa nabożeństwa charakterystyczne dla okresu wielkopostnego – są nimi droga krzyżowa i gorzkie żale. Nabożeństwo drogi krzyżowej ma dla chrześcijan szczególną wymowę i znaczenie, pozwala bowiem kontemplować i przeżywać ostatnie ziemskie chwile Jezusa Chrystusa oraz Jego drogę na śmierć.

W okresie Wielkiego Postu kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Wyjątkiem jest czwarta niedziela Wielkiego Postu, kiedy to księża używają podczas mszy św. najrzadszego koloru liturgicznego - różowego -czas postu i pokuty przerywa  wówczas niespodziewana radość.  

Ostatnią niedzielę Wielkiego Postu nazywamy Niedzielą Palmową (zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą), która została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Kolor szat w tym dniu jest czerwony i symbolizuje mękę Jezusa Chrystusa.

W Kościele katolickim Mszą Krzyżma w Wielki Czwartek kończy się trwający 40 dni Wielki Post, a rozpoczyna się Triduum Paschalne.

Liturgia Świętego Triduum Paschalnego stanowi jedną całość rozciągniętą na trzy pełne doby (Triduum oznacza trzy dni). W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego Triduum uobecnia trzy etapy misterium Odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie. W istocie dla chrześcijan Triduum Paschalne trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy, aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną wieczorem, uobecniając mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Dla chrześcijan to czas, w którym mogą - godzina po godzinie - wstępować w ślady Jezusa, postępować tuż za Nim. Liturgia Triduum Paschalnego obfituje w gesty i symbole, które są owocem wielu wieków życia kościoła.

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza święta Wieczerzy Pańskiej, która celebrowana jest wieczorem w Wielki Czwartek upamiętnia pierwszą Eucharystię sprawowaną przez Chrystusa w Wieczerniku.

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej

Zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła w Wielki Piątek nie celebruje się Eucharystii. Liturgię Męki Pańskiej należy sprawować po południu, około godziny 15. Czerwony kolor szat liturgicznych jest nie tyle kolorem męczeństwa, ile królewskiej purpury. Chrystus jawi się bowiem jako Pan królujący z drzewa Krzyża. W ten dzień czytany jest opis Męki Chrystusa Pana według św. Jana nawiązuje do obrzędu koronacji królów izraelskich.

Noc Zmartwychwstania Pańskiego – Wigilia Paschalna

Symbol zapalonej świecy rozpoczyna liturgię Wigilii Paschalnej – do ciemnego kościoła wnoszony jest zapalony paschał. Od niego wierni zapalają swoje świece, podobnie jak od Zmartwychwstania Chrystusa bierze początek zmartwychwstanie.

 

 

 Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zapraszamy w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15.30 -Garlino, 17.15 - Grudusk.

 Na nabożeństwo Gorzkich Żali zapraszamy w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16.45 - Grudusk.

 

ul. Żeromskiego 2, 06-460 Grudusk

 E-mail

+ 48 23 671 50 34

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku

Kontakt

ul. Żeromskiego 2

06-460 Grudusk

 

+48 23 671 50 34

 

parafia@contact.pl

Nr konta parafii

Bank Spółdzielczy w Grudusku

41 8220 0004 0003 6461 2000 0001

Parafia w mediach społecznościowych

© 2022 Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku  (Diecezja Płocka)