18 sierpnia 1893r na mocy specjalnego uprawnienia od biskupa płockiego Michała Nowodworskiego, ks. Ignacy Kamieński w obecności dziekana ciechanowskiego i kilku innych kapłanów poświecił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni.

Budowę prowadzono prawdopodobnie w ten sposób, że stary drewniany kościół był obmurowywany od zewnątrz, aż do założenia sklepień. Wówczas rozpoczęto rozbiórkę drewnianego kościoła. Prace postępowały bardzo szybko, a zaangażowani byli w nią wszyscy parafianie . Do 1900r. zbudowano kościół w stanie surowym, dach pokryto dachówką, wystawiając małą sygnaturkę. Miał on 40m długości, 17m szerokości i 15m wysokości.

Budową wież zajął się następca ks. Kamieńskiego, ks. Józef Antoniak – pracujący w Grudusku w latach 1901 -1905. Wysokość wież to 30m.

Następni proboszczowie zajęli się wyposażaniem wnętrza świątyni, szczególnie należy tu podkreślić prace ks. Piotra Kalinowskiego, który przy wsparciu parafian doprowadził do konsekracji kościoła w maju 1910r.

Pierwsza wojna światowa nie oszczędziła nowowybudowanej  świątyni.    Kościół w Grudusku został znacznie uszkodzony przez pociski artyleryjskie, zniszczono obie wieże,   zawalił się dach, a wnętrze jego bardzo ucierpiało. Po przejściu frontu ks. Kalinowski  pokrył dach deskami, a jego następca ks. Józef Orłowski  usuwał pozostałe zniszczenia. Ostatecznie kościół został  odbudowany według projektu Brunona Zaborowskiego w 1928r.

Kolejne zniszczenia przyniosła II wojna światowa. Odbudowa świątyni trwała przez długie dziesięciolecia.

• 1948r. - zelektryfikowano kościół
  • 1950r.  - odnowiono i poddano konserwacji ołtarze (wykonane w 1905r.), odświeżono i odmalowano wnętrze ;
  • 1975/1976r. - montaż nowych organów;
  • 1984r. - odbudowa drugiej wieży;
  • w następnych latach powtórnie odmalowano wnętrze kościoła,  sprawiono witraże, przebudowano prezbiterium, sprawiono nowe ławki, zamontowano i zelektryfikowano dzwony, naprawiono  zegar oraz wykonano wiele napraw i prac bieżących.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Grudusku